Dofinansowano ze środków Funduszu Solidarnościowego
Dofinansowanie – 1 679 991 zł
Całkowita wartość – 1 679 991 zł
Data podpisania umowy – styczeń 2025

Informujemy, że Miasto Zielona Góra przystąpiło do realizacji Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, finansowanego ze środków pochodzących z Funduszu Solidarnościowego.

KTO MOŻE SKORZYSTAĆ Z PROGRAMU?

  1. Dzieci od ukończenia 2. roku życia  do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
  2. osoby z niepełnosprawnościami, posiadające orzeczenie:
    1. o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
    1. o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
    1. traktowane na równi do wymienionych w lit. a i b

KTO MOŻE ZOSTAĆ ASYSTENTEM?

  1. osoby posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta lub, za zgodą realizatora Programu, w innych zawodach i specjalnościach
    o charakterze medycznym lub opiekuńczym lub
  2. osoby posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie
    w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu lub
  3. osoby wskazane przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego w Karcie zgłoszenia do Programu.

KTO NIE MOŻE ZOSTAĆ ASYSTENTEM?

  1. osoby faktycznie zamieszkujące razem z uczestnikiem Programu
  2. osoby będące członkami rodziny – na potrzeby Programu za członków rodziny uczestnika uznaje się wstępnych lub zstępnych, krewnych w linii bocznej, małżonka, wstępnych oraz zstępnych małżonka, krewnych w linii bocznej małżonka, zięcia, synową, macochę, ojczyma, oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z uczestnikiem
  3. opiekunowie prawni

NA CZYM BĘDĄ POLEGAŁY USŁUGI ASYSTENTA?

Usługi asystencji osobistej polegają na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością w różnych sferach życia, w tym:

  1. wsparcia uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;
  2. wsparcia uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról społecznych;
  3. wsparcia uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;
  4. wsparcia uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.

Asystent wspiera osobę z niepełnosprawnością w realizacji jej celów, ale jej nie wyręcza. Wszystkie wykonywane czynności są realizowane przy udziale uczestnika, zatem asystent nie może samodzielnie robić dla niego zakupów, załatwiać za niego spraw urzędowych, przywozić mu obiadów itp.

 KIEDY ASYSTENT MOŻE ŚWIADCZYĆ USŁUGI?

24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przy czym przez tą samą osobę maksymalnie do
12 godzin na dobę. Przez dobę należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której asystent rozpoczyna realizację usługi asystencji osobistej. Do czasu realizacji usługi asystencji osobistej nie wlicza się czasu dojazdu do i od uczestnika.

JAKI JEST LIMIT GODZIN USŁUG ASYSTENTA?

Limit godzin usług asystencji osobistej finansowanych ze środków Funduszu będzie ustalany indywidualnie, z uwzględnieniem stopnia i rodzaju niepełnosprawności uczestnika oraz zgłoszonych we wniosku potrzeb.

CZY USŁUGI ASYSTENTA SĄ ODPŁATNE?

Uczestnik (bez względu na sytuację materialną) nie ponosi odpłatności za usługi asystenta.

JAK ZGŁOSIĆ SIĘ DO PROGRAMU?

Osoby z niepełnosprawnościami, które chcą korzystać z pomocy asystenta osobistego powinny w terminie od 02.01.2025 r. złożyć w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zielonej Górze przy ul. Długiej 13 (pok. 121 – 122):

  1. Kartę zgłoszenia do programu (druk do pobrania)
  2. Kserokopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia równoważnego
  3. Zaświadczenie o ustanowieniu opiekuna prawnego lub pełnomocnictwo notarialne (jeżeli osoba z niepełnosprawnością jest ubezwłasnowolniona lub reprezentuje ją pełnomocnik)

UWAGA!
ZŁOŻENIE KARTY ZGŁOSZENIA DO PROGRAMU WRAZ Z WYMAGANYMI ZAŁĄCZNIKAMI NIE JEST JEDNOZNACZNE Z PRZYZNANIEM USŁUG ASYSTENCJI OSOBISTEJ.

WNIOSKI O PRZYZNANIE USŁUG ASYSTENCJI OSOBISTEJ BĘDĄ PODLEGAŁY ROZPATRZENIU WEDŁUG ZASAD OKREŚLONYCH W PROGRAMIE „ASYSTENT OSOBISTY OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ” DLA JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO – EDYCJA 2025 DO MOMENTU WYCZERPANIA LIMITU ŚRODKÓW FINANSOWYCH PRZYZNANYCH MIASTU ZIELONA GÓRA NA REALIZACJĘ PROGRAMU W 2025 ROKU (KWOTA 1 679 991 ZŁ).

ROZPATRZENIE WNIOSKÓW NASTĄPI W DRUGIEJ POŁOWIE STYCZNIA 2025 ROKU.

W CZASIE KORZYSTANIA Z USŁUG ASYSTENTA NIE MOGĄ BYĆ ŚWIADCZONE – W TYCH SAMYCH GODZINACH – USŁUGI OPIEKUŃCZE LUB SPECJALISTYCZNE USŁUGI OPIEKUŃCZE. USŁUGI ASYSTENCKIE MOGĄ UZUPEŁNIAĆ USŁUGI OPIEKUŃCZE, NIE MOGĄ ICH JEDNAK ZASTĘPOWAĆ.

Szczegółowych informacji na temat Programu udzielają pracownicy MOPS pod numerami telefonów:

  • 68 411 51 17
  • 68 411 51 41
  • 68 411 51 75

Podobne wpisy